C

sadelmakare och skomakare.
Född 1831-11-02 i Kristianopel (K). [1]

Jonas Petter Andersson. Född 1831-11-02 i Kristianopel (K). [1] sadelmakare och skomakare.
 
f Anders Olofsson. Född 1797-10-17 i Nr 91, Tombäck, Kristianopel (K). [2] Död 1876-02-02 i Nr 90, Hallersboda, Kristianopel (K). [3] Torpare 1827 i Trolleboda, Kristianopel (K). [4]
 
ff Olof Nilsson. Född 1765-11-08. [5] Död 1816 i Nr 91, Tombäck, Kristianopel (K). [6] Torpare.
 
       
   
       
   
fm Maja Månsdotter. Född 1767. [5]          
   
       
   
m Maria Olofsdotter. Född 1796-06-24 i Nr 91, Tombäck, Kristianopel (K). [7] Död 1864-02-07 i Nr 90, Hallersboda, Kristianopel (K). [8]   mf Olof Nilsson Glasmästare. Född omkring 1754 i Torsås(H). [9] Död 1809 i Nr 91, Tombäck, Kristianopel (K). [4] Båtsman i Nr 91, Tombäck, Kristianopel (K). [10]
 
       
   
       
   
mm Kjerstin Bondesdotter. Född 1767 i Kristianopel (K). [11] Död 1827-01-28 i Nr 91, Tombäck, Kristianopel (K). [4]   mmf Bonde Ernstsson Glasmästare. Död 1782 i Nr 91, Tombäck, Kristianopel (K). [12]   mmff Ernst Persson. Född omkring 1709 i Nr 97, Kläpparemåla, Kristianopel (K). [13] Död 1759-05-25 i Nr 100, Skäggeryd, Kristianopel (K). [13]  
mmfm Anna Andersdotter. Född 1715-01-01 i Nr 100, Skäggeryd, Kristianopel (K). [13]  
mmm Elin Jonsdotter.      
   

Levnadsbeskrivning

sadelmakare och skomakare.

Gifte och barn

Gift 1867-12-29. [14]

Stina Karin Andersdotter. Född 1833-08-17 i Nr 19, Stubbemåla, Kristianopel (K). [15]
Döpt 1833-08-18 i Kristianopel (K). [15]

Maria Jonasdotter. Född 1868-10-10 i Nr 90, Hallersboda, Kristianopel (K). [16]

Anders Jonasson. Snickare och sadelmakare.
Född 1871-05-17 i Nr 90, Hallersboda, Kristianopel (K). [17]
Död 1957-09-23 i Torsås(H). [18]

Johanna Jonasdotter. Född 1873-04-27 i Nr 90, Hallersboda, Kristianopel (K). [19]

Ester Christina Jonasdotter. Född 1875-12-17 i Nr 90, Hallersboda, Kristianopel (K). [20]
Död 1876-01-19 i Nr 90, Hallersboda, Kristianopel (K). [21]
Begravd 1876-01-23 i Kristianopel (K). [3]

 

Källor

  1. Födelse o Dopbok GID 1763.19.33400
  2. Födelse o Dopbok GID 1763.19.12400
  3. Död o Begravningsbok GID 1763.49.15300
  4. Bouppteckningsingress
  5. Hfl 1810-1814 GID 1763.6.76900
  6. Hfl Kristianopel s140 GID 1736.31.28100
  7. Födda s205 GID 1763.19.11900
  8. Död o Begravningsbok GID 1763.49.5400
  9. soldat.dis.se & www.dis.se
  10. soldat.dis.se
  11. www.dis.se
  12. Bouppteckningsingresser
  13. http://genealogi.aland.net/discus/ (Tomas Alriksson)
  14. Hfl Kristianopel 1875-1883 s350 GID 1763.41.9400
  15. Födelse o Dopbok GID 1763.19.35100
  16. Hfl GID 1763.9.29500
  17. Födelse o Dopbok GID 1763.43.49700
  18. Sveriges dödsbok 1974-2003
  19. Födda GID 1763.43.52300
  20. Födda GID 1763.43.55600
  21. Död GID 1763.49.15300