C

Född 1804-06-16 i Gullholma, Torhamn (K). [1]
Döpt 1804-06-20 i Torhamn (K). [2]
Död 1853-02-17 i Svanhalla, Torhamn (K). [2]
Begravd 1853-02-21 i Torhamn (K). [2]

Maria Carlsdotter. Född 1804-06-16 i Gullholma, Torhamn (K). [1] Död 1853-02-17 i Svanhalla, Torhamn (K). [2]   f Carl Johansson Snickare. Född omkring 1767 i Torhamn (K). [3] Död 1809-02-15. [3] Båtsman från 1789 till 1809-01-25 i Gullholma, Torhamn (K). [4]
 
           
   
       
   
           
   
       
   
m Kierstin Pettersdotter. Född 1769-08-14 i Gullholma, Torhamn (K). [5] Död 1829-10-30 i Gullholma, Torhamn (K). [6]   mf Petter Nilsson. Född omkring 1735 i Torhamn (K). [2] Död före 1770-10-27 i Gullholma, Torhamn (K). [7] Sockenskomakare till 1770 i Gullholma, Torhamn (K). [7]
 
       
   
       
   
mm Elin Larsdotter. Född omkring 1742 i Torhamn (K). [2]          
   
       
   

Levnadsbeskrivning

Levde 1830 i Svanhalla, Torhamn (K). [8]

Gifte och barn

Gift 1827-08-24 i Torhamn (K). [9]

Åke Petersson Hallberg. Båtsman från 1829 till 1834 i Svanhalla, Torhamn (K). [10]
Torpare i Svanhalla, Torhamn (K).
Dagsverkstorpare i Nr 38, Svanhalla, Torhamn (K). [11]
Född 1803-11-06 i Nr 1, Torp, Jämjö (K). [12]
Döpt 1803-11-13 i Torp, Jämjö (K). [13]
Död 1866-05-30 i Nr 38, Svanhalla, Torhamn (K). [14]
Begravd 1866-06-06 i Torhamn (K). [2]

Carl Åkesson. Tp B i Nr 39, Svanhalla, Torhamn (K). [15]
Född 1827-11-03 i Gullholma, Torhamn (K). [16]
Död 1904-09-27. [2]

Måns Åkesson. Torpare i Nr 38, Svanhalla, Torhamn (K). [17]
Född 1830-04-26 i Svanhalla, Torhamn (K). [18]
Död 1903-12-09 i Murray, Salt Lake, Utah, USA. [2]

Jonas Åkesson. Född 1833-02-09 i Svanhalla, Torhamn (K). [2]
Död 1833-02-15 i Svanhalla, Torhamn (K). [2]

Kerstin Åkesdotter. Född 1834-04-03 i Svanhalla, Torhamn (K). [19]
Död omkring 1914. [2]

Maria Åkesdotter. Född 1836-09-24 i Nr 38, Svanhalla, Torhamn (K). [20]
Döpt 1836-09-29 i Torhamn (K). [20]
Död 1914-07-09. [2]

Jonas Åkesson. Född 1839-04-27 i Svanhalla, Torhamn (K). [21]
Döpt 1839-05-02 i Torhamn (K). [22]
Död 1886-05-21. [2]

Elina Åkesdotter. Född 1842-03-07 i Svanhalla, Torhamn (K). [23]
Döpt 1842-03-09 i Torhamn (K). [2]
Död 1922 i Svanhalla, Torhamn (K). [24]

Olaus Åkesson. Sjökapten.
Född 1844-05-11 i Svanhalla, Torhamn (K). [25]
Död 1872. [2]

Karolina Åkesdotter. Född 1847-06-11 i Nr 38, Svanhalla, Torhamn (K). [26]
Död 1898. [2]

 

Källor

  1. Födda s55 GID 1778.36.17400
  2. www.familysearch.org
  3. http://soldat.dis.se/soldater.php
  4. Blekinge båtmansregister
  5. Födelse- och Dop-Bok GID 1778.17.101100
  6. Hfl Torhamn 1824-1829 GID 1778.24.32900
  7. Bouppteckningsingress
  8. husförhör GID 1778.25.62300
  9. Vigselbok GID 1778.37.38800
  10. Ostkanten - Östra Blekinge Båtsmän
  11. Hfl Torhamn 1835-1840 GID 1778.26.89800
  12. Födda GID 1757.10.80600
  13. Födelse- och Dop-Bok
  14. Döda GID 1778.7.73300
  15. Torhamn 1861-1866 s140 GID1778.58.83200
  16. Födda GID 1778.37.50200
  17. Torhamn 1861-1866 s134 GID1778.58.82600
  18. Födda GID 1778.37.51700
  19. Husförhör GID 1778.62.13200
  20. Födelse- och Dop-Bok GID 1778.37.58000
  21. Födda GID 1778.37.60700
  22. Födelse- och Dop-Bok GID 1778.37.60700
  23. Födelse o Dopbok GID 1778.37.64000
  24. http://www.genealogi.se/gravsten/files/K/Torhamn/
  25. Födda GID 1778.37.65400
  26. Födda GID 1778.37.67100